O zmianach w Grand Prix w Gdyni

Czytam ostatnio dość regularnie i dość dużo o Formule 1. Dzisiaj wracam do sezonu 2008 i ósmego czerwca, gdy Robert Kubica wygrał Grand Prix w Kanadzie (dla równowagi Niemcy wrzucili nam dwójkę na rozpoczęcie Euro). To mógł być sezon Kubicy. Skończył rywalizację na czwartym miejscu, bo:

Mając realne szanse na zwycięską walkę o tytuł mistrzowski w obu klasyfikacjach, kierownictwo zespołu podjęło decyzję o zaprzestaniu rozwoju tegorocznego bolidu na rzecz przyszłorocznego samochodu. BMW Sauber straciło tym samym szansę na nawiązanie równorzędnej walki z Ferrari i McLarenem w drugiej połowie sezonu 2008 (źródło).

BMW sezon 2008 skończyło na trzecim miejscu w klasyfikacji konstruktorów. Kubicy zabrakło jednego punktu, żeby cieszyć się z trzeciego miejsca w mistrzostwach świata, a najmłodszym mistrzem w historii został w dramatycznych okolicznościach Lewis Hamilton. Rok później BMW było szóste (na dziesięć ekip). Fajne to BMW, fajny ten nowy bolid.

Bilans strat: brak tytułu mistrzowskiego indywidualnie, brak tytułu mistrzowskiego wśród konstruktorów, brak kierowcy BMW na podium MŚ, dożywotnia strata zaufania wśród polskich kibiców.

Bilans zysków: -.

Po takim wstępie przejść mogę do tematu głównego, czyli zmian w Grand Prix Gdyni. Moim zdaniem to się nie uda, będzie płacz i zgrzytanie zębów. Czekałem na zapisy “na Gdynię”, bo pomyślałem, że dobrze by było o przetarcie przed półmaratonem: chciałem sprawdzić w jakiej jestem formie, nad czym jeszcze popracować, czy Świętojańska wciąż jest taka długa, czy może przez ostatnie miesiące ją skrócili ;- ) I myślę, że dużo ludzi na to czekało z takim samym nastawieniem jak ja. A po wczorajszym ogłoszeniu zmian słyszę same krytyczne głosy. Żadnej pozytywnej reakcji. Też nie jestem zadowolony.

Niech punktem wyjścia będzie artykuł: Nowa formuła i ambitne cele. Ruszają zapisy!

Sprawdźmy, co organizatorzy przygotowali dla uczestników!

Grand Prix Gdyni 2020 składać się będzie z czterech dobrze już znanych biegów:
 1. Bieg Urodzinowy – 16 lutego 2020 r.;
 2. Bieg Europejski – 10 maja 2020 r.;
 3. Bieg Świętojański (nocny) – 27 czerwca 2020 r.;
 4. Bieg Niepodległości – 8 listopada 2020 r.

Bieg Niepodległości 8 listopada? Wy tak serio?

Na biegaczy czeka jednak szereg nowości. Do najważniejszych z nich należą:
 • Kolekcjonerski medal, a w zasadzie 5 medali łączących się w jedną całość – 4 medale z poszczególnych biegów „wpinane” będą za pomocą magnesów do piątego elementu, który otrzyma każdy, kto wykupi karnet na wszystkie 4 biegi;
 • Wspólne trasy wszystkich biegów – ze startem i metą na Skwerze Kościuszki. Takie rozwiązanie ma pozwolić biegaczom na zmierzenie progresu w trakcie całego sezonu;
 • Jednolita formuła każdej z imprez – biegi na dwóch dystansach (5 i 10 km), atestowane trasy, marsz nordic walking, biegi dziecięce;
 • Klasyfikacja generalna (każdy bieg) i dodatkowe klasyfikacje wiekowe i branżowe, nagradzane na koniec cyklu (decyduje suma 3 najlepszych czasów);
 • Organizacja uroczystej gali wieńczącej sezon w Gdynia Arenie;
 • 2 samochody do wygrania dla najlepszych zawodników elity sportowej w całym cyklu – do rywalizacji będą zapraszani czołowi polscy biegacze długodystansowi;
 • Dedykowana Grand Prix Gdyni strona internetowa i kanały w mediach społecznościowych;
 • Program lojalnościowy dla uczestników cyklu;
 • Akcja charytatywna wspierająca lokalny klub lekkoatletyczny WKS Flota Gdynia;
 • Usługi dodatkowe dla zawodników – m.in. grawerowanie medalu, finisher photos, dostawa pakietu startowego do domu, rekomendowane hotele, inne.

Zostałem powalony na kolana!
Przetłumaczę Wam wszystko, żeby było łatwiej:
Cztery medale połączone dodatkowym elementem sprawią, że wciąż to będą cztery medale! Chociaż kierując się logiką organizatorów, to stworzenie jednej całości z czterech medali i dodatkowego elementu da Wam jeden medal. Ha!
Wspólne trasy równa się oszczędności, bo oznacza jeden atest.
Uroczysta gala będzie po to, żeby pokazać jaką zajebistą imprezę zrobiliśmy, niczego innego się nie spodziewam.
Dwa samochody dla elity, zaznaczam dla elity. A ktoś się musi na nie złożyć, więc ceny idą w górę (do tego jeszcze wrócę).
Dedykowanej strony internetowej i kanałów w mediach społecznościowych, to jeszcze nie ma nikt. Brawo!
Z akcji charytatywnej dla lokalnego klubu nie mam zamiaru się śmiać, ale wiecie, że to raczej nie biegacze-amatorzy powinni się tym zainteresować?
Usługi dodatkowe, tfu, dodatkowo płatne. Na przykład 65,00 zł za pakiet zdjęć.

Albo wszystko było, albo jest do dupy, albo jest wpisane na siłę (chociaż na razie ciężko cokolwiek powiedzieć o programie lojalnościowym). Z faktycznych plusów, to pojawia się nowy dystans – pięć kilometrów oraz klasyfikacje wiekowe podzielone na pięć lat (np. 25-29, czy 30-34).

*

Artykuł to jedno, jeśli przejdziecie przez kolejne podstrony na www to znajdziecie kilka innych rzeczy. Mnie interesują godziny startów i cena, a co!

Start zawodników odbędzie się:
 • w przypadku Biegu Urodzinowego o godzinie 9:00 dla dystansu 5 km oraz o godzinie 10:00 dla dystansu 10 km.
 • w przypadku Bieg Europejski o godzinie 9:00 dla dystansu 5 km oraz o godzinie 10:00 dla dystansu 10 km.
 • w przypadku Nocny Bieg Świętojański – o godzinie 20:00 dla dystansu 5 km oraz o godzinie 21:00 dla dystansu 10 km.
 • w przypadku Bieg Niepodległości – o godzinie 9:00 dla dystansu 5 km oraz o godzinie 10:00 dla dystansu 10 km.

Uważam, że pomysł z przesunięciem startów na godzinę 10:00 jest trafiony. Ale Nocny Bieg Świętojański traci całą swoją magię i urok. Ja debiutowałem w prawdziwie nocnym biegu, ze startem o północy, gdzie było mega! A 27 czerwca słońce zachodzi w Gdyni o 21:25, więc zapowiada się bieg o zachodzie słońca.

Opłata startowa za udział w cyklu Grand Prix Gdynia:
 • 50 PLN – za udział w pojedynczym biegu Grand Prix Gdynia
 • 45 PLN – za udział w pojedynczym biegu Grand Prix Gdynia dla mieszkańców Gdyni z Gdyńską Kartą Mieszkańca
 • 200 PLN – za karnet na cztery biegi z cyklu Grand Prix Gdynia
 • 180 PLN – za karnet na cztery biegi z cyklu Grand Prix Gdynia dla mieszkańców Gdyni z Gdyńską Kartą Mieszkańca
 • 80 PLN – cena w Biurze Zawodów, za udział w pojedynczym biegu Grand Prix Gdynia

Drogo! Czekam na Walentynkowe promo dwa pakiety w cenie jednego! Faktem jest, że większość produktów drożeje i z tym dyskutował nie będę. Ale wzrost ceny z 30,00 do 50,00 zł, to jak dla mnie barbarzyństwo.

Podam jeszcze ceny dla biegów dla dzieci, żeby dopełnić obrazu:

Opłata startowa za udział w biegu, w zależności od terminu wpłaty, wynosi:
 20 PLN – za udział w pojedynczym Biegu Dziecięcym Grand Prix Gdynia
 15 PLN – za udział w pojedynczym Biegu Dziecięcym Grand Prix Gdynia dla mieszkańców Gdyni z Gdyńską Kartą Mieszkańca
 35 PLN – w Biurze Zawodów, za udział w pojedynczym Biegu Dziecięcym Grand Prix Gdynia

*

Nie mam nic przeciwko podwyżkom, ale jeśli za tym idą jakieś istotne zmiany, a na to się nie zapowiada. Mamy nowe opakowanie, ale zapowiada się, że w środku czeka na nas stary produkt po małym liftingu z wielkimi niespodziankami dla elity, a nie dla biegaczy-amatorów. Oczekiwałem zmian, ale ich kierunek mocno mnie zaskoczył. Ja tego nie kupuję.

2 Comments

  1. Flash pisze:

    8 listopada, aby ludzie mogli pobiec 2 różne biegi niepodległości, bo coraz łatwiej było wybrać cokolwiek innego byle nie Gdynię 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.