Pytania i odpowiedzi [część pierwsza]

O co chodzi? Ano o to, że często i gęsto w rozmowach, czy to w pracy, czy na facebooku, czy gdziekolwiek indziej otrzymuje masę tych samych pytań o bieganie. Przypuszczam, że gdyby ktoś z Was, czytających tego bloga, chciał mnie o coś zapytać, to po raz kolejny bym usłyszał to samo, dlatego postanowiłem na nie odpowiedzieć na forum publicznym :- )

Wybrałem 13 pytań, które słyszę najczęściej. Nie wiem, czy pojawi się kontynuacja tego wątku, ale na wszelki wypadek uznam to za pierwszą część tego cyklu.

 • Jak zacząć biegać / jak wrócić po dłuższej przerwie?

Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi, bo wszystko zależy od dotychczasowego stylu życia i formy. Ale przede wszystkim powoli i ostrożnie. Bardzo łatwo jest się zrazić, więc zapomnijcie o biegu na tysiąc metrów ze szkoły średniej, gdzie lecieliście w trupa. Biegaj w komfortowym tempie, jak nie masz sił to się zatrzymaj lub przejdź do marszu. Z czasem będziesz mógł dłużej i szybciej. I nie zapomnij o wygodnych butach, bo to jest tak naprawdę jedyne, czego Ci trzeba na początku.

 • Czy mi się chce tak biegać?

Tak. Inaczej bym tego nie robił. Jasne, że lubię też obejrzeć dobry film (właśnie nadrabiam stare “Twin Peaks”, rewelacja!), poczytać (czasami jakieś zdjęcie na insta się pojawia), czy po prostu spędzać czas z żoną (od tego powinienem zacząć <uśmiech>), ale najlepiej rozpoczyna mi się dzień, gdy mogę po prostu przebiec te kilka-kilkanaście kilometrów. I nie robię tego, bo mi ktoś każe, po prostu to lubię.

 • Czy biegam w deszczu/śniegu/jak jest tak ciepło/zimno?

Tak, biegam bez względu na pogodę. Nie przeszkadza mi jak jest za ciepło, czy za zimno. Oczywiście, jedne warunki lubię bardziej, drugie mniej, ale tak naprawdę jedynym czynnikiem, który może mi zepsuć trening jest wiatr, którego po prostu nie znoszę. Ale to nie oznacza, że jak wieje, to zakopuję się pod kocyk i czekam aż warunki się poprawią.

 • Dlaczego biegam przed pracą i czy mi się chce biegać tak wcześnie?

Wynika to z rozkładu dnia, w biurze muszę być o 9:00, więc mam rano czas na trening i dlatego to robię o tej godzinie, choć czasami mam ochotę włączyć drzemkę w budziku. Nie chcę jednak przerzucać treningu na popołudnie, ale gdy rano nie ruszę tyłka, to nie ma innej możliwości (patrz: wczoraj) ;- )

 • Czy często trenuje i czy poza bieganiem robię coś innego?

Obecnie biegam sześć razy w tygodniu (z czego raz z psem, więc uznaję to za trening regeneracyjny). Dodatkowo jeżdżę na rowerze, chociaż nie mam żadnego planu. Po prostu jak jest ładna pogoda, to wsiadam na rower i jadę do pracy. No i staram się robić trening uzupełniający, ale wiecie, jak to jest… I od dwóch miesięcy roluję się, w myślach, codziennie, ale już jestem coraz bliżej, żeby to przełożyć na rzeczywistość.

 • Jak szybko biegam na treningach?

Właściwie trzeba by było zacząć od tego, co to znaczy szybko. Tempo mojej najszybszej dyszki, to 3:42, a najszybszego maratonu – 4:08 min/km. I rzadko uzyskuje takie prędkości na treningach, w zeszłym tygodniu pokonałem 60 kilometrów, z tego 12 w tempie 4:10 lub szybciej, więc jest to 20% objętości, chociaż to i tak dużo jak dla mnie. W tym tygodniu póki co zrobiłem “tylko” 5×500 metrów w 3:30, ale pewnie jeszcze jeden szybszy trening zrobię. Na pewno 80% pokonywanego przeze mnie dystansu biegam w tempie dalekim od tego, które osiągam na zawodach.

 • Jak złamać trzy godziny w maratonie?

To chyba jest moje ulubione. Nie wiem, pojęcia nie mam. Trening, trening, trening! Kup “Trening metodą Danielsa”, zwiększ kilometraż, biegaj więcej kilometrów na niższym tętnie i uwierz w siebie. Nie ma na to sprawdzonej metody : )

 • Kiedy ultra?

Nigdy nie mów nigdy! Ale póki co o tym nie myślę i w najbliższym czasie nie planuję.

 • Dlaczego tak rzadko startujesz?

Najczęściej po prostu szkoda mi czasu (dojazd, start, powrót = kilka godzin), ale też nie mam parcia i lubię po prostu biegać, nie muszą to być zawody : ) Wiem, że mógłbym pojeździć po okolicznych zawodach powalczyć o jakieś wysokie miejsce, czy puchar, ale naprawdę nie ma to dla mnie większego znaczenia. Są imprezy, które lubię i w których startował będę, jeśli będę miał możliwość.

 • Jakie buty kupić / jakie polecasz?

Jedynym modelem, do którego mam wielki sentyment, za którym tęsknie i który kupiłbym raz jeszcze, to Asics Electro 33. Kupiłem je tam, gdzie kupuję większość butów treningowych, czyli w outlecie Asicsa (ekonomia, panie). Mam też “startówki” – Brooks T7 Racer, ale przez dwa lata pewnie miałem je na nogach z dwadzieścia razy.

 • Czy warto kupić zegarek do biegania i dlaczego to ma być Polar?

Przede wszystkim odpowiedz sobie, czy zegarek do biegania jest Ci potrzebny. Ja swój pierwszy kupiłem po trzech latach, gdy miałem za sobą trzy maratony i dwójkę z przodu ;- ) Puszczam do Was oko z tym Polarem. Najczęściej pytacie, czy polecam model M400, choć go nie testowałem. Ale moja żona z nim biega, nie narzeka, stosunek jakość – cena jest rewelacyjny, więc tak, polecam bardzo.

 • Czy biegam z telefonem?

Domyślam się, że ilość treningowych selfie sprawiła, że niektórzy z Was mogą mieć takie wrażenie, ale muszę Was rozczarować – telefon zostaje w domu. A ja po prostu po bieganiu biorę psiaka na spacer i gdy on sobie hasa po okolicznych krzakach, to ja doskonale sztukę selfiaczków ;- )

 • Jak Ci się udało namówić żonę do biegania?

Taaaaaaaak, jasne. Żeby nie moja żona, to pewnie dalej bym robił masę ;- ) Już kiedyś o tym pisałem, ale pomysł na to, żebyśmy “trochę” pobiegali wyszedł od Agnieszki, która chciała, żebyśmy trochę “ogarnęli się” przed ślubem. No i do ślubu jakoś poszło, a teraz, trzy lata po ślubie, idzie dalej ;- )


Przypominam o wydarzeniu “Wylicytuj miejsce w drużynie 2h59min.pl team podczas GBR 2017!“. Licytacja trwa do jutra (sobota 29/07) do godziny 20:00. Więcej szczegółów w linku.

Druga sprawa, zapraszam Was również 2 sierpnia do Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER na spotkanie z entuzjastami biegania, będę tam i ja, i będę miał przyjemność nieco więcej powiedzieć na temat: Jak pogodzić życie rodzinne i zawodowe z bieganiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.